Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu

Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu 1949 Trabzon doğumludur. Tıp Hekimi ve Nöroloji Uzmanıdır. Eğitimini Atatürk, Ankara ve Hacettepe Üniversitelerinde tamamlamıştır. İngiltere’de Birmingham Üniversitesi ve Aston Üniversitesi’nde Nörofizyoloji konusunda 3 yıl süresince çalışmalarda bulunmuştur. Nörolojik Bilimler alanında ulusal ve uluslararası düzeyde 250’nin üzerinde bilimsel yayını vardır. Türkiye’deki ilk EEG atlasının yazarıdır ve nöroloji alanında 6 adet kitabı vardır. Aynı zamanda akademide kadın, kadın liderliği konularında çalışmalar yürütmektedir.

2006-2014 yılları arasında 8 yıl, 2 dönem Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü yapmıştır.  Türkiye’de Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesinin kuruluşlarında yer almıştır. Dr. Komsuoğlu, 2015-2022 yılları arasında Yükseköğretim Kurulu Başkan danışmanlığı görevinde bulunmuş bu dönemde eğitim,proje ve sağlık komisyonları üyeliklerinde bulunmuştur.  Yükseköğretimde, Akademide Kadın Çalışmaları Biriminini kurmuş sayıları bugün,117 yi bulan kadın çalışma merkezleri ile akademik ve hizmet odaklı çalışmalar yürütmüştür.

Dr. Komsuoğlu, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)’nın araştırma ve inovasyon komitesinin seçilmiş 19 üyesinden biridir. Bu görevi 2 dönem 6 yıl yürütmüş,   Türk Yükseköğretimi ve EUA arasındaki akademik koordinasyonu ve projeleri koordine etmiştir. Oxford Üniversitesince 2015’te yayınlanan Woman Scientist kitabında Türkiye’den seçilen 3 bilim kadınından biri olarak yer almıştır. 2021’de Türk Nöroloji Derneğinin, Bilim ve Hizmet ödülü kendisine tevdi edilmiştir. Dr. Sezer Komsuoğlu Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun eşi, Prof. Dr. Ayşegül K. Çıtıpıtıoğlu ve Prof. Dr. Feride İpek K. Çelikyurt’un annesidir.

Bağlantıları: